15 °C Argos, GR
29 Μαρτίου 2024

Challenge Cup Γυναικών: Άνετο πρώτο βήμα για τον Παναθηναϊκό, 3-0 σετ την Πφέφινγκεν

Ο Παναθηναϊκός νίκησε μέσα σε 68 λεπτά την ελβετική Πφέφινγκεν με 3-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup Γυναικών.

Οι «πράσινες» είχαν σταθερή υποδοχή και με υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες έφτασαν εύκολα στη νίκη. Στον επαναληπτικό της επόμενης Τετάρτης (30/11), στην Ελβετία, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί.

Τέσσερις παίκτριες της νικήτριας τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Χατζηευστρατιάδου και Ανθούλη από 12, Ανάε και Μέντιτς από 10).

«Αγωνιστήκαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο σετ χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Είναι σημαντικό ότι καταφέρνουμε και παίρνουμε νίκες και προχωράμε, ωστόσο θα πρέπει να έχουμε διάρκεια σε όλη την διάρκεια των αγώνων», σχολίασε ο τεχνικός της αθηναϊκής ομάδας, Μπράνκο Γκάιτς.

«Το μυαλό μας είναι πλέον στη Θέτιδα Βούλας που θα προέρχεται κι αυτή από ευρωπαϊκό ματς ωστόσο θα πρέπει να σεβαστούμε τον αντίπαλο και να δώσουμε όλη μας την ενέργεια για να πάρουμε το τρίποντο το Σάββατο».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Πφέφινγκεν προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-15, 25-13, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 67% άριστες), Γκρότους 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Ανθούλη 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 2 (2/3 επ.), Μερκούρη.

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ), Πιερέ, Ματέρ 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 4 (4/18 επ., 67% υπ. – 47% άριστες), Ζέρνοβιτς 3 (3/12 επ., 57% υπ. – 22% άριστες) / Ντεπράτι (λ, 60% υπ. – 24% άριστες), Χάγκελε, Λίνγκμπεργκ, Κοχ.

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα

Περισσότερα Άρθρα

Γ’ Εθνική: Κακή ημέρα για τις ομάδες της Αργολίδας

Ο Παναυπλιακός 2017 ηττήθηκε στο Ναύπλιο με 1-0 από τον Άρη Σκάλας με τέρμα που δέχθηκε στο 79′ (σκόρερ ο Παπαγεωργίου). Η Κορωνίδα Κοιλάδας έχασε με το ίδιο σκορ και σχεδόν τον ίδιο τρόπο στην Τρίπολη από τον Παναρκαδικό. Και αυτό καθώς δέχθηκε στο τέλος το γκολ από τον Ν. Λυμπερόπουλο. Παναρκαδικός: Μπλατσιώτης, Δαύρος (33’ […]

Ο Δημήτρης Τότσικας προπονητής στον ΦΕΙΔΩΝΑ για τα επόμενα τρία χρόνια

Μετά από συμφωνία με τη διοίκηση του ΦΕΙΔΩΝΑ ο Δημήτρης Τότσικας θα είναι προπονητής της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου για τα επόμενα τρία χρόνια. Ως γνωστόν, η ομάδα θα αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην Α΄ Εθνική Κατηγορία της ΕΠΟ. Ο Δημήτρης Τότσικας ανέλαβε την ομάδα πριν από τρία χρόνια σε μια πολύ δύσκολη περίοδο και […]