19 °C Argos, GR
28 Μαρτίου 2024

«Διπλό» με μεγάλη ανατροπή για τον Προμηθέα, 78-76 τη Σλατσκ

Η συγκλονιστική αντεπίθεση του Προμηθέα στο τελευταίο δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 28-14) του χάρισε μία ανεπανάληπτη ανατροπή και τη νίκη κόντρα στη Σλατσκ.

Οι Πατρινοί επικράτησαν στο Βρότσλαβ με 78-76 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Eurocup, χάρη σε ένα τρίποντο του Άντονι Κάουαν ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε και ανέβηκαν στο 4-1, πιάνοντας ξανά θέση στην κορυφή. Στον αντίποδα, οι Πολωνοί παρέμειναν χωρίς νίκη (0-5).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Σλασκ η οποία έψαχνε την πρώτη νίκη της στον Β’ όμιλο κι έδειξε να πατάει πιο σταθερά μέσα στο γήπεδο στη δεύτερη και τρίτη περίοδο. Η αστοχία του Προμηθέα στο πρώτο μέρος (παρά την κυριαρχία του στα ριμπάουντ) έδωσαν την ευκαιρία στους Πολωνούς να οικοδομήσουν μία σημαντική διαφορά στη δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (42-33).

Παρά τις προσπάθειες των Κουλμπόκα και Τζο Γιανγκ, η Σλασκ είχε τους Μάρτιν και Μόργκαν σε εξαιρετική μέρα και κρατούσε σταθερά το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο οι Πολωνοί συνέχισαν το ίδιο δυνατά κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12, δείχνοντας ικανοί να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία… λέξη του. Στην τελευταία περίοδο έσφιξε την άμυνά του κι άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ με τους Γιάνγκ και Κουλμπόκα, “ψαλιδίζοντας” τη διαφορά και ισοφαρίζοντας σε 70-70.

Η Σλασκ ξαναπήρε το προβάδισμα και πήγε τη διαφορά στο +4 (76-72), όμως δύο “φαρμακερά” τρίποντα, ένα του Γιάνγκ στα 53” κι άλλο ένα του Κάουαν στα 0,9” πριν από την κόρνα, έφεραν τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ.

Το σουτ της… απελπισίας του Μόργκαν δεν βρήκε στόχο και ο Προμηθέας ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή που του χάρισε την 4η νίκη του στο εφετινό Eurocup. Τρομερό παιχνίδι από τους Γιάνγκ (20π., 2/8τριπ.) και Κουλμπόκα (19π., 3/6τριπ.), ενώ ο “killer” της τελευταίας φάσης Κάουαν τελείωσε τον αγώνα με 9π. (2/4τριπ.).

Την επόμενη αγωνιστική (6η) ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την Τουρκ Τέλεκομ (29/11, 19:30), ενώ η Σλασκ θα παίξει στο Λονδίνο με τους Λάιονς (30/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Αντρέι Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1), Μάρτιν 17 (1), Γκολεμπιόφσκι 8, Παραχούσκι 4, Ντζιέβα 14 (2), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νίτζιολ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάγκουμπιτς 7 (1), Γιάνγκ 20 (2), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3).

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα