Mετά την επική ανατροπή του κόντρα στον Λορέντζο Μουζέτι (Νο 66) o Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 4) σήμερα Πέμπτη θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Ζντένεκ Κόλαρ (Νο134).
Ο αγώνας του περυσινού φιναλίστ στο Παρίσι με τον Τσέχο qualifier αναμένεται να αρχίσει περίπου στις 18:00 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Eurosport 1.
Οι διοργανωτές έβαλαν το παιχνίδι του κορυφαίου Έλληνα τενίστα απέναντι στον άπειρο Κόλαρ, τελευταίο στο γήπεδο «Suzanne Lenglen».
Ο «Στεφ» θα παίξει μετά από τις αναμετρήσεις Μπαντόσα – Γιουβάν (12 ώρα Ελλάδος), Κασέν – Γκαστόν (περίπου στις 13:30) και Σβιόντεκ – Ρίσκε (γύρω στις 16:00).
Το πρόγραμμα της Πέμπτης (26/05):
Philippe Chatrier (έναρξη πρώτου αγώνα στις 13:00GR)
1) Laslo Djere v. Daniil Medvedev [2]
2) Madison Keys [22] v. Caroline Garcia
3) Gilles Simon v. Steve Johnson
–Όχι πριν τις 21:45GR–
4) Alize Cornet v. Jelena Ostapenko [13]
Suzanne Lenglen (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Paula Badosa [3] v. Kaja Juvan
2) Pedro Cachin v. Hugo Gaston
3) Iga Swiatek [1] v. Alison Riske
4) Zdenek Kolar [Q] v. Stefanos Tsitsipas [4]
Simonne Mathieu (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Leolia Jeanjean v. Karolina Pliskova [8]
2) Frances Tiafoe [24] v. David Goffin
3) Simona Halep [19] v. Qinwen Zheng
4) Andrey Rublev [7] v. Federico Delbonis
Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Casper Ruud [8] v. Emil Ruusuvuori
2) Katie Volynets v. Elena Rybakina [16]
3) Marco Cecchinato v. Hubert Hurkacz [12]
4) Madison Brengle v. Aryna Sabalenka [7]
Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Jessica Pegula [11] v. Anhelina Kalinina
2) Marton Fucsovics v. Marin Cilic [20]
3) Danielle Collins [9] v. Shelby Rogers
4) Roberto Carballes Baena v. Jannik Sinner [11]
Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Aleksandra Krunic v. Veronika Kudermetova [29]
2) Miomir Kecmanovic [28] v. Alexander Bublik
3) Camila Giorgi [28] v. Yulia Putintseva
4) Daniel Evans [29] v. Mikael Ymer
Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Anna Karolina Schmiedlova v. Danka Kovinic
2) Ilya Ivashka v. Cristian Garin
Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Holger Rune v. Henri Laaksonen
2) Fernanda Contreras Gomez v. Daria Kasatkina [20]
3) Nikoloz Basilashvili [22] v. Mackenzie McDonald
Court 13 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Ekaterina Alexandrova [30] v. Irina Camelia Begu
2) Joao Sousa v. Lorenzo Sonego [32]