12 °C Argos, GR
29 Μαρτίου 2024

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ισπανία, 95-83 η Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην Ισπανία, αλλά γνώρισε την ήττα με σκορ 95-83 από την Βαλένθια στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν στην πέμπτη του ήττα για τη φετινή σεζόν, ενώ οι «νυχτερίδες» πανηγύρισα την πέμπτη τους νίκη.

Το «τριφύλλι» θα παραμείνει στην Ισπανία, καθώς ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Μπασκόνια (19/11, 21:30), με την οποία ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στη «διαβολοβδομάδα».

Ο Παναθηναϊκός δεν είδε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να ενεργοποιείται η άμυνά του, ενώ όταν έχασε στην τέταρτη περίοδο και τη διάρκεια του στην επίθεση συμβιβάστηκε με την ήττα… Παράλληλα, υπέπεσε σε 19 λάθη που αποδείχθηκαν καθοριστικά.

Ο Σέλβιν Μακ οδήγησε την «πράσινη» επίθεση με 15 πόντους και ποσοστά ευστοχίας για… σεμινάριο (2/2δ., 3/3τρ., 2/2β.), ενώ Ιωάννη Παπαπέτρου (11π.), Ντίνος Μήτογλου (11π.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (11π.) προσπάθησαν για την ανατροπή… Από τη Βαλένθια, η οποία μέτρησε 13/24 τρίποντα, ξεχώρισε ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 18 πόντους.

Η «πράσινη» επίθεση έκανε τη διαφορά στην εκκίνηση του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να μπαίνουν «ζεστοί» από τα 6.75 (2/2 τρίποντα ο Γουάιτ και 1/1 ο Παπαπέτρου) και να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την… ανοχύρωτη άμυνα της ελληνικής ομάδας, όπως και τα λάθη της, και κατάφεραν να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +1 (22-21).

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10 στο σύνολο), η άμυνα συνέχισε να είναι αναποτελεσματική, αλλά η επίθεση ήταν και πάλι αυτή που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό. Νέος πρωταγωνιστής της, μάλιστα, αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, μαζί με 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα βοήθησε το «τριφύλλι» να σταματήσει την προσπάθεια της Βαλένθια να βρει ρυθμό, κρατώντας το σε απόσταση αναπνοής (45-41 στο ημίχρονο).

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό συγκεντρωμένο σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας επιμέρους σκορ 5-11 και προσπερνώντας στο 23΄ με 50-52, μετά από τρίποντο του Μποχωρίδη. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωση τους, ενώ είδαν τον Έλληνα γκαρντ στο επόμενο λεπτό να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι ρυθμό από τα 6.75 και στο 26΄ ξέφυγαν και πάλι με +6 (60-54), ενώ έμειναν σε απόσταση μέχρι το τέλος της περιόδου (70-66).

Στον επίλογο του αγώνα, οι «πράσινοι» ήταν αναποτελεσματικοί και στην επίθεση, ενώ τα διαδοχικά λάθη τους έβαλαν γρήγορα σε μειονεκτική θέση (-12, 82-70 στο 34΄). Τρία κολλητά τρίποντα των γηπεδούχων αποτέλεσαν «ταφόπλακα» στα όνειρα της ελληνικής ομάδας για ανατροπή, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο 37΄ το μη αναστρέψιμο (91-78).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

Βαλένθια (Χάουμε Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (4), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ 11 (2), Κάλινιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 9 (1), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1), Χέρμανσον 13 (2), Χιμένεθ.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Μακ 15 (3), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1), Γουάιτ 9 (2), Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα

Περισσότερα Άρθρα

Πέρασε στους ημιτελικούς των 50μ. πεταλούδα η Ντουντουνάκη

Θέση στα ημιτελικά των 50μ. πεταλούδα εξασφάλισε η Άννα Ντουντουνάκη, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης των 100μ. κατετάγη 14η στα προκριματικά με 26.46 και το απόγευμα (19:40) θα αναζητήσει έναν καλύτερο χρόνο (έχει πανελλήνιο ρεκόρ 26.09 από τον Απρίλιο), προκειμένου να προκριθεί στον αυριανό (23/5) τελικό. Κορυφαία των προκριματικών ήταν η […]