26 °C Argos, GR
23 Μαΐου 2022

Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου “ΓΕΦΥΡΕΣ” στο Ναύπλιο: Ο απολογισμός

Στην μια εβδομάδα που διήρκησε το Φεστιβάλ ΓΕΦΥΡΕΣ στο Ναύπλιο βιώσαμε την μαγεία του σινεμά μέσα από τις δημιουργίες των συντελεστών τους, στους οποίους απευθύνουμε  συγχαρητήρια για την ποιότητα, την ευαισθησία των θεμάτων  και τη αισθητική έμπνευση που μας προτείνανε οι ταινίες τους.  Η επιλογή ήταν δύσκολη και ευχόμαστε για όλες τις ταινίες καλή συνέχεια και στους συντελεστές τους περισσότερες επιτυχίες. Οι συμμετέχοντες απήλαυσαν την περιήγηση στο όμορφο Ναύπλιο και τη γνωριμία με τους σπουδαίους Έλληνες καλλιτέχνες, όπως οι ηθοποιοί Νικήτας Τσακίρογλου, Χρυσούλα Διαβάτη, και οι σκηνοθέτες Γιάννης Σμαραγδής -που ανακοίνωσε την προετοιμασία για την επόμενη ταινία του με θέμα τον Ιωάννη Καποδίστρια- και Θόδωρος Μαραγκός.

Το 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου Γέφυρες  έχει την πιστοποίηση από την Ένωση Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ EFFE Label Europe for Festivals – Festivals for Europe. Το Φεστιβάλ ξεκίνησε με προβολές στη Κόρινθο 28-29 Δεκεμβρίου 2019 και η Τελετή απονομής βραβείων Χρυσός Πήγασος, διεξήχθη για πέμπτη χρονιά στο Ναύπλιο. Η όμορφη γιορτή έγινε στο Βουλευτικό, όπου στην είσοδό του βρισκόταν η έκθεση των  έργων παιδιών των δημοτικών σχολείων του Ναυπλίου που ζωγράφησαν μετά από τη προβολή των κινούμενων σχεδίων “Μύθοι του Αισώπου”, του βραβευμένου από την Ακαδημία Αθηνών 3D Animator Ντίνου Θεοδοσίου την περασμένη Παρασκευή.  Ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή του στην απονομή των βραβείων, τον Αντιδήμαρχο Διαφάνειας και Ψηφιακής Διαχείρισης κ. Κωνσταντίνο Ρούτουλα,  καθώς και τον Δήμαρχο Ναυπλιέων κ. Δημήτριο Κωστούρο και την Πρόεδρο του ΔΟΠΠΑΤ κα Μαρία Ράλλη για την αμέριστη στήριξη.

[hfe_template id='397365']

Τα βραβεία του Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Γέφυρες στο Ναύπλιο

Eυχαριστούμε θερμά τους συνεργάτες και υποστηρικτές στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου Γέφυρες στο Ναύπλιο που αποτελούν οι κάτωθι:

  • To Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και το τμήμα Θεατρικών Σπουδών γ’ εξαμήνου (διδασκαλία Ιωάννας Παπαδοπούλου) που συμμετείχαν σε διάλεξη με τον κ. Νικήτα Τσακίρογλου
  • Η Πρωτοβάθμια εκπαίδευση και ο Θεοδόσης Καραμάνο που βοήθησε την διεξαγωγή προβολής κινουμένων σχεδίων “Οι μύθοι του Αισώπου” στα δημοτικά σχολεία του Ναυπλίου.
  • Το ενθουσιώδης κοινό καταχειροκρότησε το Χορωδιακό Εργαστήρι Ναυπλίου υπό τη διεύθυνση του κ. Γιάννη Νικολόπουλου. Στο πιάνο ήταν η Σαγκιώτη Δήμητρα και στο μπουζούκι ο Χρήστος Σέρεσλης.
  • o κ. Κωνσταντίνος Σπηλιώτης, Πρόεδρος της εταιρείας Προσκήνιο Productions για την τεχνική υποστήριξη, σε κάμερες με τους Σταμάτη Νεραντζάκη και editing με τον Νικηφόρο Κωσταβασίλη, καθώς και την επιμέλεια της ταινίας μικρού μήκους του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου Πήγασος που προβλήθηκε στην Τελετή Λήξης του Φεστιβάλ Γέφυρες.
  • Η κα Φλωρίκα Κυριακοπούλου για την θαλπωρή και τη φιλοξενία των καλεσμένων του Φεστιβάλ Γέφυρες στο Φουγάρο Artcenter
  • Το οινοποιείο Κορωνιώτης.
  • Το Ξενοδοχείο Ιππολύτη και το 3sixty wine bar
  • To κέντρο ελευθέρων σπουδών Global Arts και τον Σωκράτη Λαμπρόπουλο για την φιλοτέχνηση του γλυπτού Χρυσός Πήγασος.
  • Πρεσβεία της Αυστρίας

 

ΒΡΑΒΕΙΑ

10ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ /

AWARDS

 10th BRIDGES INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF PELOPONNESE

Tα μέλη της ανεξάρτητης κριτικής επιτροπής αποτελούν η  Iφιγένεια Τσαντίλη-επικοινωνιολόγος και δημοσιογράφος, η Αngelique Monet-ηθοποιός και παραγωγός, η Βejay Browne-δημοσιογράφος και σκηνοθέτρια  και ο Αλέξης Χαβιάρας-σκηνοθέτης και animator.

The independent Jury of the short films consists of  Ifigenia Tsantili-journalist, Angelique Monet-actress and producer, Βejay Browne-director and journalist and Alexis Chaviaras-director and animator.

Α’ ΜΕΡΟΣ / PART

  1. A) Βραβεία σε ταινίες μικρού μήκους σε διάφορες κατηγορίες / Films in different categories
  2. Καλύτερη ταινία γυρισμένη με κινητό τηλέφωνο/Best Mobile film

“Refugee-ism” – Finn Harvor, Κορέα/Korea, 2018, 2’36”

  1. Καλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένου σχεδίου / Best animation

“Μύθοι Αισώπου/Aesops Fables” – Ντίνος Θεοδοσίου/Dinos Theodosiou, Ελλάδα/Greece, 2020, 20′

  1. Καλύτερη ταινία μουσικής ή/και χορού /Best Music Dance short film

“Red lion” – Ολίβια Χατζηιωάννου/Olivia Hadjiioannou, Ελλάδα/Greece, 2019, 5’22”

  1. Βραβείο ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ αφορά σκηνοθέτες της διασποράς / Nostimon Imar Award concerns directors of Greek origin who live abroad)

“Nia on vacation” – Cat Papademetriou, ΗΠΑ/USA, 2019, 85΄84”

  1. Καλύτερη καλλιτεχνική/πειραματική ταινία μικρού μήκους / Best Experimental/Αrt film

“Άσπρο Μαύρο/Black White” – Alexis Rummler, Ελλάδα/Greece, 2019, 5’32”

  1. B) Ταινίες τεκμηρίωσης μικρού μήκους / Short Documentaries

Kαλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μικρού μήκους σχετική με την παράδοση/ Best Short Documentary about tradition

Το βραβείο μοιράζονται  / Τhe award is shared to

“Ευλογίες και Τάματα /Blessings and Vows” – Κατερίνα Ζαχαρία/Katerina Zacharia,  Ελλάδα/Greece,  2018, 14’54”

και/and

“Από το σιτάρι στο ψωμί…όπως παλιά / From the grain to bread… as old times” – Nikos Stasinopoulos & Eλένη Μουδάκη, Ελλάδα/Greece,  2018, 14’54”

  1. Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μεγάλου μήκους / Best Feature Documentary

“Remembering: The Maurits Kiek Story” – Cheryl Halpern, Mitchell Stuart & Alex Dolginko, ΗΠΑ/USA, 2019, 53

  1. C) Βραβείο “Εμείς Μπορούμε”/ Best “We Can Do” Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες / This award concerns persons with special needs/tasks

“Swept away” – Thomas Grascoeu, HΠΑ/Γαλλία-USA/France, 2018, 11’58”

 

  1. D) Βραβεία σε Ταινίες μικρού μήκους / Short Films Awards
  2. Βραβείο καλύτερης Ελληνικής ταινίας μικρού μήκους / Best Greek short film award

“Ο Godot ήρθε/Godot came” – Λευτέρης Τσάτσης/Lefteris Tsatsis, Ελλάδα/Greece, 2019, 15′

  • Τιμητική μνεία / Honorary mention

“Check In” – Κωνσταντίνος Στραγκαλινός/Konstantinos Stragalinos, Ελλάδα/Greece, 2018, 19’59”

  • Τιμητική μνεία / Honorary mention

“Transition” –  Βασιλική Τάβλα/Vassiliki Tavla, Ελλάδα/Greece, 2017, 14’50”

  1. Βραβείο καλύτερου σεναρίου σε ταινία μικρού μήκους / Best short story award: “Paint Brush”- LiKang & WangJie, Κίνα/China, 2020, 21′
  2. Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους στο διεθνές διαγωνιστικό / Best Short Film in the international competition

“Don’t forget to breathe” – Darwin Reina, Ισπανία/Spain, 2018, 11′

  • Τιμητική μνεία / Honorary mention

“Overwrite” – Po Ka-Wai, Χονγκ Κονγκ/Hong Kong, 2019, 9’5”

 

  1. E) Φέτος το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου ΓΕΦΥΡΕΣ τιμά

α. τη Γυναίκα σκηνοθέτρια  Magdalena Chmielewska, από την Αυστρία για την ταινία της  “ Heaven’s Meadow ”, 2018, 29′

Τhe Female Director Award goes to Magdalena Chmielewska,  “Heaven’s Meadow” –  Αυστρία/Austria, 2018, 29′

β. Τιμητική μνεία / Honorary mention

στoν Tζανέτο Κομηνέα για το μοντάζ στην ταινία μεγάλου μήκους

“Κώστας Τσάκωνας:  Όλο γελούσε” του Θόδωρου Μαραγκού

Tzanetos Komineas, editor, “Kostas Tsakonas: He laughed always” by Thodoros Maragos

 

  1. F) Βραβείο Κοινού: “Μέγαρο” – Βασίλης Καλέμος, Ελλάδα, 2020, 20′

Audience award: “Megaro” – Bill Kalemos, Greece, 2020, 20′

 

  1. G) Script contest
  2. Desposyni by Jean Galliano – USA / feature script
  3. Generations – Letter From An Old Father To His Son by Kevin Starnino – Canada / short script
  4. Sugar Cube by Radoslav Stoyanov – Austria / short script

B’  ΜΕΡΟΣ / PART

ΒΡΑΒΕΙΑ ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ / GOLDEN PEGASUS AWARDS

Δέκα ταινίες μεγάλου μήκους διαγωνίζονται για το βραβείο  “Χρυσός Πήγασος”.

Ten feature films compete for the «Golden Pegasos» award.

  1. “Dam Wall” – Vedanti Chandrakant Dani, Ινδία/India, 2019, 94′
  2. “I, Father” – Mark Norfolk, Αγγλία/United Kingdom, 2018, 90’42”
  3. “Nia on vacation” – Cat Papadimitriou, ΗΠΑ/USA, 2019, 88′
  4. “Lorik” – Alexey Zlobin, Αρμενία & Ρωσσία/Armenia & Russia, 2018, 95′
  5. “Phoenix Romance” – Youxue-Thomas Chen & Yuan-Ann Chen, Κίνα/China, 2017, 85’
  6. “Dance and Love” – Cui Daihong, Κίνα/China, 2019, 106’41”
  7. “Mother Cabrini” – Daniela Gurrieri, Ιταλία/Italy, 2018, 99′
  8. “Amanogawa – The One I’ve Longed” – Shun Konii, Ιαπωνία/Japan, 93’16”
  9. “A night in Hell” – Nikos Kourou, Ελλάδα/Greece, 2018, 82′
  10. “The Shepherd” – Illés László, Ουγγαρία/Hungary, 2010, 90′

 

Aυτή τη χρονιά η VIP κριτική επιτροπή για τις ταινίες μεγάλου μήκους αποτελείται από τους :

  1. Vivek Singhania – παραγωγός από την Ινδία
  2. George F Roberson – παραγωγός από την Αμερική
  3. Πέτρα Τερζή – σκηνοθέτρια & παραγωγός από την Ελλάδα

This year’s VIP Jury is consisted of:

  1. Vivek Singhania- producer, screenwriter, director from India
  2. George F Roberson- producer from the USA
  3. Petra Terzi– director and producer from Greece

 

  1. Βραβείο φωτογραφίας σε ταινία μεγάλου μήκους

Best cinematography in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Elizabeth Cassinelli for “Nia on Vacation” – ΗΠΑ/USA
  2. Illés László for “The Shepherd”- Ουγγαία/Hungary
  3. Youxue-Thomas Chen & Yuan-Ann Chen for “Phoenix Romance” – Κίνα/China

Βραβείο φωτογραφίας σε ταινία μεγάλου μήκους / Best cinematography in a feature film

Elizabeth Cassinelli for “Nia on Vacation” – ΗΠΑ/USA

  1. Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους

Best actor in a leading role in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Michael Poghosyan for “Lorik” – Αρμενία & Ρωσσία/Armenia & Russia
  2. Swanand Shelke for “Dam in Wall” – Ινδία/India
  3. Lefteris Liakopoulos for “Nia on Vacation” – ΗΠΑ/USA

Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους

Βest actor in a leading role in a feature film

Michael Poghosyan for “Lorik” – Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia

 

  1. Βραβείο δεύτερου ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους

Best  actor in a supporting role in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Besim Ajeti for “I, Father” –   Αγγλία/United Kingdom
  2. Ákos Horváth for “The Shepherd” – Ουγγαρία/Hungary
  3. Marc Goodman for “Phoenix Romance” – Κίνα/China

Βραβείο δευτέρου ανδρικού ρόλου

Best actor in a supporting role in a feature film

Marc Goodman for “Phoenix Romance” –  Κίνα/China

 

  1. Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους

Best actress in a leading role in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Momoko Fukuchi for “Amanogawa – The One I’ve Longed” – Ιαπωνία/Japan
  2. “Phoenix Romance” – Κίνα/China
  3. “Dance and Love” – Κίνα/China

Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου

Best actress in a leading role in a feature film

Momoko Fukuchi for “Amanogawa – The One I’ve Longed” – Ιαπωνία/Japan

 

  1. Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους

Best actress in a supporting  role in a feature film

  1. “Lorik” – Irene Ayvazyan, Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia
  2. “Mother Cabrini”– Chiara Catalano , Italy
  3. “Phoenix Romance” – Κίνα/China

Yποψηφιότητες/Nominations

Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου

“Mother Cabrini”– Chiara Catalano , Italy

  1. Βραβείο καλύτερου μοντάζ σε ταινία μεγάλου μήκους

Best editing in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Xu Jing for “Dance and Love” – Κίνα/China
  2. Tigran Baghinyan for “Lorik, Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia
  3. Youxue-Thomas Chen & Yuan-Ann Chen for “Phoenix Romance” – Κίνα/China

Βραβείο καλύτερου μοντάζ σε ταινία μεγάλου μήκους

Best editing in a feature film

Xu Jing  for “Dance and Love” – Κίνα/China

 

  1. Βραβείο καλύτερου σεναρίου σε ταινία μεγάλου μήκους

Best script in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. “Dam Wall” – Vedanti Chandrakant Dani, Ινδία/India
  2. “Nia on vacation” – Cat Papadimitriou, ΗΠΑ/USA
  3. Michael Poghosyan, Alexey Zlobin, Maria Sahakyan for “Lorik” – Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia

Βραβείο καλύτερου σεναρίου

Best script in a feature film

Michael Poghosyan, Alexey Zlobin, Maria Sahakyan for “Lorik” – Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia

  1. Βραβείο καλύτερου σχεδιασμού παραγωγής σε ταινία μεγάλου μήκους

Best production design in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Martiros Minasyan & Michael Poghosyan for “Lorik” –  Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia
  2. Archana Dani for “Dam Wall” – Iνδία/India
  3. Fabio Carini & Daniela Gurrieri  for “Mother Cabrini” – Ιταλία/Italy

Βραβείο καλύτερου σχεδιασμού παραγωγής

Best production design  in a feature film

Martiros Minasyan & Michael Poghosyan  for “Lorik” –  Αρμενία & Ρωσία/Armenia & Russia

 

  1. Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών σε ταινία μεγάλου μήκους

Best sets/costumes in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Daniela Gurrieri for “Mother Cabrini” –  Ιταλία/Italy
  2. Cui Daihong for “Dance and Love” – Κίνα/China
  3. Vedanti Chandrakant Dani for “Dam Wall” – Ινδία/India

Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών

Best sets/costumes in a feature film

Cui Daihong for “Dance and Love” – Κίνα/China

 

  1. Βραβείο πρωτότυπης μουσικής σε ταινία μεγάλου μήκους

Best original score in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Liu Sijun for  “Dance and Love”- Κίνα/China
  2. Arthur Valentin Grósz for “The Shepherd” – Ουγγαρία/Hungary
  3. Shun Konii for “Amanogawa – The One I’ve Longed” – Ιαπωνία/Japan

Βραβείο πρωτότυπης  μουσικής

Best original score in a feature film

Liu Sijun  for  “Dance and Love”- Κίνα/China

 

  1. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους

Best director in a feature film

Yποψηφιότητες/Nominations

  1. Cat Papademetriou for “Nia on vacation” – ΗΠΑ/USA
  2. Vedanti Chandrakant Dani for “Dam Wall“ – Ινδία/India
  3. Youxue-Thomas Chen & Yuan-Ann Chen for “Phoenix Romance” – Κίνα/China

Το βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους μοιράζεται στους:

Best director in a feature film shared to:

  1. Cat Papademetriou for “Nia on vacation” – ΗΠΑ/USA

and

  1. Vedanti Chandrakant Dani for “Dam Wall – Ινδία/India
  2. Το Βραβείο ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ απονέμεται στην ταινία μεγάλου μήκους /

Τhe GOLDEN PEGASUS award goes to the feature film

“Nia on vacation – Cat Papadimitriou, ΗΠΑ/USA, 2019, 88′

Περισσότερα Άρθρα

Αύριο επαναλειτουργεί η εστίαση με στόχο την επιστροφή στην κανονικότητα

Μέσα σε μία νέα πραγματικότητα θα πρέπει να λειτουργήσουν από αύριο Δευτέρα τα καταστήματα εστίασης. Ο κορονοϊός ανατρέπει όλα τα δεδομένα που ξέραμε, με τον Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ) σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Ελληνικών Βιομηχανιών Τροφίμων (ΣΕΒΤ) και την Ελληνική Ένωση Επιχειρήσεων Οργανωμένης Εστίασης (ΕΠΟΕΣ) να βγάζουν τον «Οδηγό Επανεκκίνησης για τη Μαζική […]

Άργος : Οι μαθητές «συνομιλούν» με την ιστορία της πόλης

Η Παιδική – Νεανική Βιβλιοθήκη του Δήμου Άργους – Μυκηνών, που δραστηριοποιείται στα πλαίσια της ΚΕΔΑΜ, συνεχίζει και φέτος το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Συνομιλώντας με την ιστορία στους δρόμους του Άργους», απευθυνόμενο σε περισσότερες τάξεις των δύο εκπαιδευτικών βαθμίδων. Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές: [hfe_template id=’397365′] *να κατανοήσουν την εξέλιξη της πόλης του […]

Follow by Email